Conference Companion

For your convenience, we have posted the Conference Companion as a pdf file on the conference web site. The Conference Companion includes all relevant practical information about the conference including conference program, conference venue & important addresses, room plans, meeting points and maps for the welcome reception and social event, etc. You will receive a printed version at the registration desk as part of the conference bag.

Monday (July 18th)

08:30 – 10:00
Workshops in Parallel

10:00 – 10:30
10:30 – 12:30
Workshops in Parallel

12:30 – 14:00
14:00 – 16:00
Workshops in Parallel

16:00 – 16:30
16:30 – 18:00
Workshops in Parallel

Tuesday (July 19th)

08:00 – 09:00
09:00 – 10:00
Keynote 1: Klaus Schilling: ROSETTA: The Challenge of Escorting a Comet and Landing on Its Surface – Chair: Samuel Kounev
10:00 – 10:30
10:30 – 12:30
Workshops in Parallel

12:30 – 14:00
14:00 – 16:00
Workshops in Parallel

16:00 – 16:30
16:30 – 18:00
Workshops in Parallel

19:00 – 21:00
ICAC Welcome Reception (see page 7 in the Conference Companion)

Wednesday (July 20th)

08:00 – 09:00
08:45 – 09:00
Conference Opening
09:00 – 10:00
Keynote 2: Betty H.C. Cheng: Addressing Assurance for Self-Adaptive Systems in the Face of Uncertainty – Chair: Holger Giese
10:00 – 10:30
10:30 – 12:30
Session 1: Infrastructure for Autonomic Computing – Chair: Christopher Stewart

  1. Wei Zhang, Timothy Wood, and Jinho Hwang
    Best Paper Candidate: NetKV: Scalable, Self-Managing, Load Balancing as a Network Function
  2. Christian Krupitzer, Felix Maximilian Roth, Christian Becker, Markus Weckesser, Malte Lochau, and Andy Schürr
    FESAS IDE: An Integrated Development Environment for Autonomic Computing
  3. Nasim Beigi-Mohammadi, Hamzeh Khazaei, Mark Shtern, Cornel Barna, and Marin Litoiu
    On Efficiency and Scalability of Software-Defined Infrastructure for Adaptive Applications
  4. Quan Zhang, Yang Song, Ramani R. Routray, and Weisong Shi
    Adaptive Block and Batch Sizing for Batched Stream Processing System
12:30 – 14:00
14:00 – 15:30
Session 2: Data Parallelism – Chair: Robert Birke

  1. Guoyao Xu, Cheng-Zhong Xu, and Song Jiang
    Prophet: Scheduling Executors with Time-Varying Resource Demands on Data-Parallel Computation Frameworks
  2. Gil Jae Lee and José A. B. Fortes
    Hadoop Performance Self-Tuning Using a Fuzzy-Prediction Approach
  3. Nikos Zacheilas and Vana Kalogeraki
    ChEsS: Cost-Effective Scheduling Across Multiple Heterogeneous Mapreduce Clusters
15:30 – 16:00
Workshop Summaries 1

  • DAS, Giacomo Cabri
  • SOSeMC, Ioan Dragan
16:00 – 16:30
16:30 – 17:30
Workshop Summaries 2

  • Feedback Computing, Martina Maggio and Christopher Stewart
  • Models@run.time, Kirstie L. Bellman
  • SISSY, Sven Tomforde and Rolf Würtz
17:30 – 19:00
Poster and Demo Session

Thursday (July 21st)

08:00 – 09:00
09:00 – 10:00
Keynote 3: Dr. Yixin Diao: Building Autonomic Systems for IT Service Management – Chair: Jeff Kephart
10:00 – 10:30
10:30 – 12:40
Session 3: Optimizing Clouds – Chair: Kirstie Bellman

  1. A. Hasan Mahmud and S. S. Iyengar
    A Distributed Framework for Carbon and Cost Aware Geographical Job Scheduling in a Hybrid Data Center Infrastructure
  2. Selome Kostentinos Tesfatsion, Eddie Wadbro, and Johan Tordsson
    Autonomic Resource Management for Optimized Power and Performance in Multi-tenant Clouds
  3. Cheng Wang, Bhuvan Urgaonkar, Aayush Gupta, Lydia Y. Chen, Robert Birke, and George Kesidis
    Best Paper Candidate: Effective Capacity Modulation as an Explicit Control Knob for Public Cloud Profitability
  4. Asser N. Tantawi
    Solution Biasing for Optimized Cloud Workload Placement (short)
  5. Igor Kaitovic and Miroslaw Malek
    Optimizing Failure Prediction to Maximize Availability (short)
12:40 – 14:00
14:00 – 15:00
Session 4: Virtual Machines – Chair: Tim Wood

  1. Navaneeth Rameshan, Ying Liu, Leandro Navarro, and Vladimir Vlassov
    Best Paper Candidate: Augmenting Elasticity Controllers for Improved Accuracy
  2. Jidong Xiao, Lei Lu, Haining Wang, and Xiaoyun Zhu
    HyperLink: Virtual Machine Introspection and Memory Forensic Analysis without Kernel
15:00 – 16:00
Doctoral Symposium – Chair: Christian Becker

  • Rania Ben Hadj, Stéphanie Chollet, Philippe Lalanda, and Catherine Hamon
    Sharing Devices between Applications with Autonomic Conflict Management
  • Eva Gerbert-Gaillard and Philippe Lalanda
    Self-Aware Model-Driven Pervasive Systems
16:00 – 16:30
16:30 – 19:00
Social Event (see page 8 in the Conference Companion)
19:00 – 22:00
Banquet with Wine Tasting (see page 9 in the Conference Companion)

Friday (July 22nd)

09:00 – 10:00
Keynote 4: Karl H. Johansson: Cyber-Physical Control of Road Freight Transport – Chair: Hartmut Schmeck
10:00 – 10:30
10:30 – 12:40
Session 5: Dealing with Uncertainties – Chair: Dario Pompili

  1. Jan Kantert, Christian Reinbold, Sven Tomforde, and Christian Müller-Schloer
    An Evaluation of Two Trust-Based Autonomic/Organic Grid Computing Systems for Volunteer-Based Distributed Rendering
  2. Gabriel A. Moreno, Javier Cámara, David Garlan, and Bradley Schmerl
    Efficient Decision-Making under Uncertainty for Proactive Self-Adaptation
  3. Stefano Iannucci and Sherif Abdelwahed
    A Probabilistic Approach to Autonomic Security Management
  4. Anthony Stein, Sven Tomforde, Dominik Rauh, and Jöerg Häehner
    Dealing with Unforeseen Situations in the Context of Self-Adaptive Urban Traffic Control: How to Bridge the Gap (short)
  5. Nathaniel Morris, Siva Meenakshi Renganathan, Christopher Stewart, Robert Birke, and Lydia Chen
    Sprint Ability: How Well Does Your Software Exploit Bursts in Processing Capacity? (short)
12:40 – 14:00
14:00 – 16:00
Session 6: Measurements and Detections – Chair: Sherif Abdelwahed

  1. Jaimie Kelley, Christopher Stewart, Devesh Tiwari, and Saurabh Gupta
    Adaptive Power Profiling for Many-Core HPC Architectures
  2. Naweiluo Zhou, Gwenaël Delaval, Bogdan Robu, Éric Rutten, and Jean-François Méhaut
    Autonomic Parallelism and Thread Mapping Control on Software Transactional Memory
  3. Hongteng Xu, Xia Ning, Hui Zhang, Junghwan Rhee, and Guofei Jiang
    PInfer: Learning to Infer Concurrent Request Paths from System Kernel Events
  4. Mohammad-Parsa Hosseini, Abolfazl Hajisami, and Dario Pompili
    Real-Time Epileptic Seizure Detection from EEG Signals via Random Subspace Ensemble Learning
16:00 – 16:30
Conference Closing

Detailed Workshop Program

Monday (July 18th)

W1: Models@run.time (MRT 2016)

09:00 – 10:00
Keynote 5: Frederica Darema: InfoSymbioticSystems/DDDAS – Large-Scale Dynamic Data and Large-Scale Big Computing for Smart Systems
10:30 – 12:00
  • Danny Weyns and Muhammad Usman Iftikhar
    Model-based simulation at runtime for self-adaptive systems
  • Thomas Gabor, Lenz Belzner, Marie Kiermeier, Michael Till Beck and Alexander Neitz
    A Simulation-Based Architecture for Smart Cyber-Physical Systems
14:00 – 16:00
  • Tobias Jäkel, Martin Weißbach, Kai Herrmann, Hannes Voigt and Max Leuthäuser
    Runtime Model for Role-based Software Systems.

W2: Annual Meeting of the SPEC RG DevOps Performance Working Group

Tuesday (July 19th)

W3: Distributed Adaptive Systems (DAS 2016)

10:30 – 10:40
Workshop opening
10:40 – 11:05
Lazlso Zsolt Varga
Benefit of Online Real-time Data in the Braess Paradox with Anticipatory Routing
11:05 – 11:30
Vidyasagar Sadhu, Gabriel Salles-Loustau, Dario Pompili, Saman Zonouz, Vincent Sritapan
Argus: Smartphone-enabled Human Cooperation via Multi-Agent Reinforcement Learning for Disaster Situational Awareness
11:30 – 11:55
Hariharasudhan Viswanathan, Parul Pandey, and Dario Pompili
Maestro: Orchestrating Concurrent Application Workflows in Mobile Device Clouds
11:55 – 12:20
Thomas Preisler, Tim Dethlefs and Wolfgang Renz
Structural Adaptations of Decentralized Coordination Processes in Self-Organizing Systems
12:20 – 12:30
Workshop discussion and closing

W4: Self-Improving System Integration (SISSY 2016)

10:30 – 10:45
Welcome / Workshop Organisation. Kirstie Bellman / Sven Tomforde / Rolf Würtz
10:45 – 11:30
Ada Diaconescu  (Telecom Paris-Tech, FR)
Keynote: Goal-oriented Holonic Architectures for Complex Socio-technical Systems
11:30 – 12:00
Stefan Rudolph (Uni Augsburg, DE)
An Organic Computing Perspective on Self-Improving System Interweaving at Runtime
12:00 – 12:30
Martin Jänicke (Uni Kassel, DE)
Towards Self-Improving Activity Recognition Systems based on Probabilistic, Generative Models
14:00 – 14:30
Shuai Wang (Uni Amsterdam, NL)
Towards Dynamic Epistemic Learning of Actions for Self-improving Agents and Multi-agent Systems
14:30 – 15:00
Matthias Sommer (Uni Augsburg, DE)
Predictive Load Balancing in Cloud Computing Environments based on Ensemble Forecasting
15:00 – 15:30
Christian Krupitzer (Uni Mannheim, DE)
Comparison of Approaches for Self-Improvement in Self-adaptive Systems
15:30 – 16:00
Bernhard Sick (Uni Kassel, DE)
Lifelong Learning and Collaboration of Smart Technical Systems in Open-Ended Environments – Opportunistic Collaborative Interactive Learning
16:30 – 17:00
Jan Kantert (Uni Hannover, DE)
Improving Reliability and Reducing Overhead in Low-Power Sensor Networks using Trust and Forgiveness
17:00 – 17:30
Christopher Landauer (Topcy, US)
Model Deficiency Analysis for Cooperative System Engineering and Integration
17:30 – 18:00
Closing Remarks

W5: Feedback Computing 2016

10:20 – 10:30
Greeting from the Chairs
10:30 – 11:15
Bruno Sinopoli, Carnegie Mellon University
A Control-Theoretic Approach for Dynamic Adaptive Video Streaming over HTTP
11:15 – 11:35
K. Peng and C. T. Morrison, University of Arizona
Model Predictive Prior Reinforcement Learning for a Heat Pump Thermostat
11:35 – 11:55
K. Kiriakidis, T. Severson and B. Connett, United States Naval Academy
Detecting and Isolating Attacks of Deception in Networked Control Systems
11:55 – 12:15
D. Singh and S. Krishna Ps and R. Pasumarthy, IIT MADRAS
Modeling and Performance management of a Virtualized Web-server
12:15 – 14:00
Breakout Groups Also during Lunch
14:00 – 14:45
Mark Squillante,IBM Research
Optimal Feedback Control of Computing Systems under Uncertainty
14:45 – 15:30
Niklas Karlsson, AOL Platforms
Modeling and Control of Online Advertising
15:30 – 16:00
Panel and Summary of Breakout Sessions
16:30 – 17:15
Jie Liu, MSR
The Challenges of Feedback Computing at Cloud Scale
17:15 – 17:35
S. Zhang and J. Yao, Shanghai Jiao Tong University
Multi-Resource Scheduling with Consideration of Differential Services in Multi-Tenant Sharing
17:35 – 17:55
S. Cerf, M. Berekmeri, B. Robu, N. Marchand and S. Bouchenak, GIPSA lab & INSA Lyon
Adaptive Optimal Control of MapReduce Performance, Availability and Costs

W6: Self Organizing Self Managing Clouds (SOSeMC 2016)

10:30 – 11:00
Daniel Pop, Gabriel Iuhasz, Ciprian Craciun, Silviu Panica
MODAClouds Energizer 4Clouds, a multi-cloud runtime environment
11:00 – 11:30
Emiliano Casalicchio, Lars Lundberg, Sogand Shirinbab
Optimal adaption for Apache Cassandra
11:30 – 12:00
Arnak Poghosyan, Ashot Harutyunyan, Naira Grigoryan
Managing Cloud Infrastructures by a Multi-Layer Data Analytics
12:00 – 12:30
Luca Florio, Elisabetta Di Nitto
Gru: an Approach to Introduce Decentralized Autonomic Behavior in Microservices Architectures